XIX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

W tym roku już po raz dziewiętnasty odbył się na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Jest on atrakcyjną okazją do przybliżenia nauki oraz różnorodnych korzyści z niej płynących. W tegorocznej edycji naukowcy przygotowali dla uczestników festiwalu wiele atrakcji: ciekawe wykłady, atrakcyjne warsztaty, konkursy oraz widowiskowe eksperymenty. Ponadto festiwal daje także możliwość zwiedzania nowoczesnych laboratoriów, sal ćwiczeniowych i wykładowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W Instytucie Inżynierii Biosystemów odbyły się następujące wykłady i warsztaty:

1. „Pojedynek naukowców na argumenty: jaka energia OZE ma przyszłość?” – dyskusja pomiędzy pracownikami naukowymi, a studentami nt. najlepszego sposobu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
  2. „Wyobraźnia i pomysł w budowie pojazdów” – warsztaty dot. budowania modeli pojazdu bez użycia narzędzi, a wyobraźni i chęci do działania.
  3. „Jak segregować odpady?” – warsztaty dot. segregacji odpadów i recyklingu połączone z konkursami.
  4. „Tajemnice olejów silnikowych” – warsztaty dot. wytwarzania olejów silnikowych i ich utylizacji, oraz odczytywania informacji z opakowań olejów.
  5. „Oznaczenia azotu amonowego” – warsztaty polegające na samodzielnym oznaczaniu w różnych substancjach azotu amonowego metodą miareczkową.

Powyższe atrakcje naukowe zostały przygotowane przez pracowników, doktorantów i studentów Instytutu Inżynierii Biosystemów. Autorami byli: dr hab. Karol Durczak, dr inż. Wojciech Czekała, inż. Piotr Kubiak, inż. Joanna Tatarkiewicz, inż. Sylwia Bartnikowska, mgr inż. Żaneta Staszak, mgr inż. Tatiana Buchwald, mgr inż. Andrzej Osuch, dr inż. Ewa Osuch, dr inż. Mariusz Adamski i mgr inż. Wioleta Kot – Adamczak.