Z życia Katedry

16KWI2019

Wykład otwarty UNIA

Wykład otwarty firmy UNIA, producenta maszyn i urządzeń rolniczych z siedzibą w Grudziądzu, tematycznie związany z ochroną roślin i ich nawożeniem. Po wykładzie studenci oraz uczniowie z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu uczestniczyli także w pokazach maszyn firmy UNIA na dziedzińcu Instytutu.

Galeria

1LIS2018

Projekt SmartAgriHubs z H2020

Rozpoczynamy rewolucję cyfrową w rolnictwie. 1. listopada wystartował projekt SmartAgriHubs, którego partnerem jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, w swym założeniu ma przyspieszyć cyfrową transformację europejskiego sektora rolnego i spożywczego. Dzięki budżetowi 20M euro współfinansowanemu przez UE projekt ma na celu zbudowanie rozległej ogólnoeuropejskiej sieci cyfrowych innowacji (DigitalInnovationHubs) dla sektora rolno-spożywczego. UPP i Instytut Inżynierii Biosystemów jest jednym ze 108 partnerów zaangażowanych w projekt SmartAgriHubs pełniąc rolę koordynatora jednego z 28 tzw. Flagowych Eksperymentów Innowacyjnych. Uczestnikami przedsięwzięcia na UPP są pracownicy IIB: dr inż. Tomasz Wojciechowski (koordynator), dr inż. Mirosław Czechlowski, dr inż. Natalia Mioduszewska oraz dr inż. Gniewko Niedbała. Koordynatorem całego projektu jest Uniwersytet Wageningen @WUR. Instytucja finansującą jest Komisja Europejska w ramach programu H2020. Typ grantu: Działania Innowacyjne - Innovation action (IA) H2020-RUR-2018-1 ICT Innovation for agriculture – Digital Innovation Hubs for Agriculture. Więcej o projekcie na portalu: linkedin.com.

17PAŹ2018

IV Konferencja Naukowo-Techniczna "Nowe kierunki badań w ochronie i kształtowaniu środowiska oraz w geodezji i gospodarce przestrzennej"

W dniach 17-19 października 2018 r. w Lublinie oraz Zwierzyńcu odbyła się IV Konferencja Naukowo-Techniczna – Nowe kierunki badań w ochronie i kształtowaniu środowiska oraz w geodezji i gospodarce przestrzennej. Przewodniczącym konferencji był profesor Krzysztof Jóźwiakowski, Kierownik Katedry Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu był reprezentowany przez pracowników i studentów Instytutu Inżynierii Biosystemów - dr. inż. Wojciecha Czekałę, dr. inż. Jakuba Mazurkiewicza, dr inż. Damiana Janczaka oraz Szymona Wstawskiego. Przedstawione zostały wyniki prowadzonych w Instytucie Inżynierii Biosystemów badań związanych z tematyką zagospodarowania pofermentu, kompostowania oraz sytuacji sektora biogazowego w Polsce. Konferencja miała formę sesji referatowych oraz posterowych, zakończonych dyskusją w której brali udział doświadczeni naukowcy, doktoranci oraz studenci. Prowadziło to do bardzo ciekawej i dynamicznej wymiany zdań również dlatego, że uczestnikami byli specjaliści z wielu obszarów nauk przyrodniczych.

Podsumowanie

28WRZ2018

Noc Naukowców 2018

Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy.

Galeria

20WRZ2018

AgroSHOW 2018

Kolejny Agroshow za nami. Uczestnicy tego wydarzenia mogli zapoznać się z bogatą ofertą naukowo-dydaktyczną naszego Uniwersytetu, Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii oraz Instytutu Inżynierii Biosystemów na specjanie przygotowanym stanowisku wystawowym. Tradycyjnie pracownicy naszego Instytutu aktywnie wspierali organizatorów w wielu imprezach organizowanych w ramach tej wystawy. Koordynowaliśmy pokazy nowoczesnych maszyn rolniczych, prowadziliśmy konkursy rolnicze oraz braliśmy udział w wielu debatach, prezentowaliśmy także wyniki naszego system informatycznego NBOR.

Galeria

27CZE2018

Zakończenie programu szkoleniowo-mentoringowego TopMinds 2018

Zakończyła się inicjatywa TopMinds 2018 czyli program szkoleniowo-mentoringowy stworzony z myślą o ambitnych studentach i doktorantach z polskich uczelni. Uczestnikami byli także doktoranci z naszego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Kamil Kozłowski (Instytut Inżynierii Biosystemów) oraz Krzysztof Pawłowski (Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie) Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczestnicy odebrali dyplomy ukończenia programu, a zwycięskie zespoły zostały nagrodzone.
Szczegóły: https://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/topminds-2018.html

Galeria

17CZE2018

Marszewskie Dni Pola 2018

Nasz Wydział otrzymał zaproszenie na Marszewskie Dni Pola 2018 połączone z Letnimi Targami Rolno-Ogrodniczymi Agromarsz. Imprezy te, organizowane przez Centrum Edukacyjno-Wystawowe w Marszewie działające w strukturach Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyły się w ostatnią niedzielę (17 czerwca). W Marszewie reprezentowali nas dr inż. Mirosław Czechlowski oraz p. Stanisław Mażwa. Natomiast za naszą promocję na wystawie Agromarsz odpowiadał dr Żuk. Zachęcamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami z tych wydarzeń. Natomiast relację z obu imprez można przeczytać na stronie WODR.

Galeria

14CZE2018

Wykład otwarty firmy Metos

W ramach wykładu ofertę narzędzi do monitorowania klimatu i systemy rolnictwa precyzyjnego przedstawił Pan Marek Januszewski Country Manager Poland METOS POLSKA Sp. z o.o..

Galeria

07CZE2018

TRiLiada 2018

Kolejna udana TRiLiada za nami. Szczególne podziękowania należą się wszystkim firmom, dzięki którym uczestnicy imprezy mogli zapoznać się z najnowszymi trendami w technice rolniczej. Wykłady i pokazy prowadzili pracownicy firm: AGCO Polska, Valtra, Agrocom Polska, A-Lima Bis, Claas Polska, Same Deutz-Fahr Polska, John Deere Polska, Joskin Polska, Korbanek, KST Konsulting, KUHN Maszyny Rolnicze, Tech-Kom, top agrar Polska, UNIA. DZIĘKUJEMY !!

Ciekawe, branżowe wykłady oraz pokazy maszyn przyciągnęły dużą widownię. Wśród licznych gości, studentów oraz pracowników naszego Instytutu przybyła także liczna grupa uczniów z Zespołu Szkół Technicznych na Golęcinie.

Tradycyjnie, obok części dydaktycznej, program wydarzenia obejmował także konkurs z wiedzy o Puchar Dyrektora IIB oraz turniej zręcznościowy. W tym roku, w ramach konkurencji sprawnościowych, przeprowadzono slalom taczką, ciągnięcie ciągnika liną i jako dogrywka przeciąganie liny między zespołami.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok!

Galeria

24MAJ2018

Wykład otwarty Akademii BASF

W ramach akcji Akademia BASF odbył się wykład dotyczący zrównoważonego rolnictwa i ochrony bioróżnorodności. Prelegentką była dr Monika Szewczyk z UNEP/GRID-Warszawa.

SzczegółyGaleria

22MAJ2018

Wykład firmy Inovagri

Firma Inovagri zajmuje się sprzedażą maszyn Gode i eksportem polskich produktów rolniczych do Francji. Wykład dotyczący działalności firmy oraz nowoczesnych produktów w rolnictwie wygłosił właściciel Pan Stephane Hervouin.

16MAJ2018

Wykład i prezentacja firmy Mercedes

Wykład dotyczył silników hybrydowych stosowanych w samochodach marki Mercedes. Po wykładzie wygłoszonym przez pracowników firmy Mercedes, na parkingu przed Instytutem, przeprowadzony został pokaz samochodu ze stosowanym rozwiązaniem hybrydowym.

Galeria

16MAJ2018

Wykłady firmy AlimaBis

"Przedsiębiorstwo A-Lima-Bis Sp. z o.o. od ponad 25 lat zajmuje się produkcją oraz dostawą maszyn i urządzeń dla farm mlecznych i zakładów mleczarskich, w tym urządzeń do pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania mleka. ".
Tematy wykładów: "Główne kryteria wyboru maszyn rolniczych z punktu widzenia Klienta", "Ekonomiczne i techniczne aspekty wykorzystania wozu paszowego na fermie mlecznej".

Galeria

11MAJ2018

The 10th International Conference on Digital Image Processing

The 10th International Conference on Digital Image Processing to 10 jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa, w której udział biorą pracownicy naszego Instytutu. Tematyka konferencji dotyczy przetwarzania i analizy obrazu, stosowanych w różnych dziedzinach nauki. W tym roku konferencja odbyła się na East China Normal University w Szanghaju.

W ramach 25 sesji tematycznych zaprezentowane zostały wyniki badań naukowców z całego świata. Dr hab. inż. Krzysztof Koszela został przewodniczącym XIII sesji Image Compression and Quality Assessment. Dr inż. Maciej Zaborowicz zaprezentował 5 prac z zakresu przetwarzania i analizy obrazu oraz wykorzystania sztucznych sieci neuronowych wspomagających rozwiązywanie problemów naukowych inżynierii rolniczej.

Konferencja trwała 3 dni, od 11 do 14 maja. Nasi pracownicy wzięli również udział w obradach Komitetu Naukowego oraz Komitetu Technicznego konferencji.

Więcej informacji znajduję się pod adresem http://icdip.org

Galeria

26KWI2018

Wizyta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie

Dr Żuk wytrwale kontynuuje swoją podróż promując nasze kierunki studiów. Tym razem otrzymaliśmy zaproszenie od pani Magdaleny Tomczak Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie. Ofertę edukacyjną naszego Instytutu oraz Wydziału zaprezentował dr inż. Mirosław Czechlowski, który wygłosił również wykład pt.: „Czy zwiększanie mocy silnika ma sens w maszynach rolniczych?” Wracając z Gniezna w Swarzędzu spotkaliśmy znajomych.

Galeria

24KWI2018

Festiwal Nauki i Sztuki 2018

W dniu 24 kwietnia, w ramach XXI edycji Festiwalu Nauki i Sztuki, odbyła się w naszym Instytucie seria wykładów i pokazów, których celem przewodnim była popularyzacja nauki wśród społeczności naszego Uniwersytetu oraz Poznania i okolic. Obok pokazów maszyn i urządzeń rolniczych, Uczestnicy mogli się dowiedzieć :

  • Jak wygląda „Ekstruzja surowców roślinnych na cele paszowe” oraz mieli okazję zapoznać się z pracą ekstrudera jednoślimakowego.
  • Jak powstaje kropla wody? Krople wody towarzyszą wielu działalnością człowieka. Mogą powstawać w wyniku zjawisk fizycznych nie kontrolowanych przez ludzi oraz w wyniku zastosowania znanych praw fizyki.
  • W jaki sposób pozyskuje się mleko od krów? Jak działa dojarka mechaniczna ? Z jakich podzespołów się składa?
    Co się musi zdarzyć, aby krowa pozwoliła „zabrać” sobie mleko?
  • ️Jak zarządzać sobą w czasie ? Jak skutecznie pracować w zespole ?

Galeria

24KWI2018

Konferencja "Zastosowanie Technologii Informacyjnych w Rolnictwie"

W dniach 23-24 kwietnia, w Kórniku pod Poznaniem, odbyła się XXI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Zastosowanie Technologii Informacyjnych w Rolnictwie”. Celem wydarzenia była wymiana wiedzy naukowej i utylitarnej pomiędzy specjalistami z zakresu informatyki stosowanej, prowadzącymi badania i działalność dydaktyczną w rolnictwie, gospodarce leśnej i żywnościowej. Organizatorem bezpośrednim, tej edycji konferencji był nasz Instytut.

Galeria

19KWI2018

Wizyta w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu

Tym razem otrzymaliśmy zaproszenie do zaprezentowania naszej oferty studiów od dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu p. mgr inż. Mariana Aleksińskiego. Jednak, aby nie zanudzić uczniów szkoły wyłącznie wykładem o naszym Uniwersytecie i kierunkach studiów prowadzonych w naszym Instytucie większość czasu w szkole poświęciliśmy praktycznej prezentacji możliwości urządzenia diagnostycznego TEXA OFF-HIGHWAY, udostępnionego nam przez firmę Coframa Sp. z o.o. Jak widać na załączonych zdjęciach prezentacja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Galeria

12KWI2018

Dni wykładów z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim odbyła się druga edycja Dnia wykładów z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. W tym dniu pracownicy naszego Uniwersytetu, a przede wszystkim Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu prezentowali uczniom ofertę edukacyjną UPP. Wśród zaproszonych wykładowców znalazł się również dr inż. Mirosław Czechlowski, który uczniom Technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki przedstawił kierunki studiów realizowane w naszym Instytucie, oraz wygłosił wykład pt. "Wykorzystanie spektrometrii bliskiej podczerwieni w rolnictwie precyzyjnym".

Galeria

10KWI2018

Iseki Demo Tour 2018

Łączymy praktykę z teorią i teorię z praktyką, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody. Jak najlepiej poznać budowę i eksploatację maszyn ogrodniczych? W IIB robimy to tak: 👉👉👉 studenci z kierunku Ogrodnictwo (WOiAK) i Inżynieria Rolnicza (WRiB) w sposób praktyczny poznają maszyny do pielęgnacji terenów zieleni. A wszystko przy wspłópracy z specjalistami z firmy Krysiak na Iseki Demo Tour 2018.

Galeria

10KWI2018

Wykład i prezentacja firmy Kramp

W dniu 10 kwietnia 2018 r. odbyło się spotkanie z firmą Kramp - kompleksowym dostawcą części zamiennych, usług technicznych i rozwiązań biznesowych oraz partnerem dla przedsiębiorstw z branży rolniczej.

05KWI2018

Wykład otwarty - firma RS Systems

Pan mgr inż. Sylwester Wójkowski z firmy RS Systems przedstawił wykład pt. "Nowoczesne systemy nawigacji do prowadzenia równoległego w rolnictwie". Firma RS Systems jest producentem innowacyjnych urządzeń elektronicznych przeznaczonych dla maszyn rolniczych: ciągników rolniczych, siewników mechanicznych, siewników pneumatyczny, agregatów do uprawy pasowej, zbieraczy kamieni oraz wielu innych.

Galeria

22MAR2018

Wykład otwarty - firma BASF

Pan Tomasz Cichocki, ekspert ds. zapraw i herbicydów z firmy BASF przedstawił prezentację dotycząca „Innowacji w rolnictwie". Wykład omawiał kierunki rozwóju chemicznej ochrony roślin uprawnych w tym innowacyjnych środków ochrony roślin. Realizowany był w ramach projektu Agro Ambasadorzy BASF.

21MAR2018

Widziałowe "Wagary z Przyrodą"

"Wagary z Przyrodą" na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii skierowane dla potencjalnych kandydatów na kierunki studiów na naszym Wydziale. W ramach tego wydarzenia pracownicy, doktoranci i studenci naszego Instytutu prezentowali tematy związane z ich działalnością naukowo-dydaktyczną.

Galeria

15MAR2018

Wykład otwarty - firma Lab4motion Solutions

Jak "przekuć" wiedzę akademicką na technologię, która dostarcza wiarygodne i dokładne dane biznesowe? Dlaczego warto inwestować w swój osobisty rozwój techniczny? Odpowiedzi na te ważne pytania udzielił, w ramach wykładu otwartego nt. "Przetwarzanie obrazu i sztuczna inteligencja w biznesie", Pan Miłosz Gray z firmy Lab4motion Solutions Sp. z o.o.

8MAR2018

Wykład otwarty - firma Keyence

W ramach seminarium Instytutowego, odbył się wykład otwarty firmy Keyence. Prezentacja na temat możliwości mikroskopu cyfrowego 3D Keyence VHX6000 w ujęciu: analiza modelu 3D wraz z pomiarami, analiza metalograficzna zgodna z ISO, analiza powierzchni (wady, profil, chropowatość), usprawnianie działów kontroli jakości oraz R&D w przemyśle.

Galeria

4MAR2018

Inauguracja drugiego programu szkoleniowo-mentoringowego TopMinds

W dniach 2-4 marca w Warszawie odbyła się inauguracja drugiego programu szkoleniowo-mentoringowego TopMinds. W tegorocznej edycji, 40 uczestników Programu zostało wyłonionych spośród kilkuset kandydatów aplikujących z ponad 50 uczelni w całej Polsce. W gronie tych osób znalazło się dwóch doktorantów z naszego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Kamil Kozłowski (Instytut Inżynierii Biosystemów) oraz Krzysztof Pawłowski (Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie). Więcej informacji o Programie znajdziecie na stronie internetowej www.topminds.pl

Galeria

23LUT2018

Wizyta gości z Francji

W piątek wraz z grupą gości z Francji odwiedził nas wicedyrektor Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu Pan Jacek Michalski. Goście związani z tematyką inżynierii rolniczej poznali historię naszego Instytutu oraz rozwój poznańskiej mechanizacji rolnictwa. Dr Mirosław Czechlowski zaprezentował jedno z naszych osiągnięć - kombajn do selektywnego zbioru zbóż. Goście zostali oprowadzeni po Instytucie. Szczególne wrażenie wywarła na nich nasza infrastruktura i odnowiona hala maszyn.

Galeria

22LUT2018

Wizyta gości z Nigerii

Dziś Instytut Inżynierii Biosystemow odwiedzili goście z Nigerii. Towarzyszył im Pan Andrzej Łyko prezes zarządu Polskiej Izby Gospodarczej. Prof. Jacek Dach i dr Andrzej Lewicki zaprezentowali potencjał biogazowni pracujących w Polsce i przedstawili wyniki prowadzonych przez siebie badań zachęcając Gości do stosowania tych technologii w ich kraju.

Galeria

25STY2018

Wykład otwarty - firma FreeVolt

W ramach seminarium Instytutowego, odbył się wykład otwarty firmy FreeVolt. Wykład pt. "Fotowoltaika - możliwości, rozwiązania, przyszłość" wygłosił Pan Witold Józefiak. Firma FreeVolt specjalizuje się w branży odnawialnych źródeł energii i świadczy kompleksowe usługi dla swoich klientów. Kompleksowość usług to: projektowanie, dystrybucja i montaż modułów. Proces realizacji inwestycji jest stymulowany doświadczeniem i profesjonalizmem fachowców oraz najwyższą jakością produktu.

Galeria

18STY2018

Polagra Premiery 2018

Tradycyjnie nasza Uczelnia i Instytut miały swoje stoisko, na którym prezentowaliśmy naszą ofertę naukowo-dydaktyczną. Nasi pracownicy brali czynny udział w wielu wydarzeniach organizowanych w ramach targów. Jednym z ważniejszych było przyznanie Złotych Medali MTP dla najlepszych wystawców za innowacyjne technologie. W tym roku medale otrzymało 15 produktów w kategorii urządzenia i maszyny rolnicze oraz 12 w kategorii odmian roślin uprawnych. W trakcie odbywającej się na targach konferencji "Bioenergia w rolnictwie elementem gospodarki obiegu zamkniętego" dr inż. Wojciech Czekała wygłosił referat pt "Potencjał odpadów żywnościowych w produkcji energii pod kątem biogazowni rolniczych". Dr hab. Karol Durczak, na stanowisku top agrar Polska, prezentował wyniki ankiet NBOR - Niezależnego Badania Opinii Rolników na temat sprzętu rolniczego.

Galeria

18STY2018

Wykład otwarty - firma Viessmann

W ramach seminarium Instytutowego, odbył się wykład otwarty firmy Viessmann. Tematem prezentacji były: "Możliwości zastosowania pompy ciepła firmy Viessmann powietrze/woda oraz solanka/woda średniej i dużej mocy w nisko i wysokotemperaturowych systemach ogrzewania, chłodzenia w nowych i modernizowanych budynkach z uwzględnieniem współpracy z innymi technologiami (fotowoltaika, gaz, olej, miejskie sieci ciepłownicze)".

Galeria

11STY2018

Wykład otwarty - firma TeeJet

W ramach seminarium Instytutowego, dr inż. Jan Śpitalniak z firmy TeeJet Poland przestawił wystąpienie pt. "Nowoczesna technika ochrony roślin TeeJet z uwzględnieniem nawigacji satelitarnej". W ramach wystąpienia przedstawiona została szeroka gama rozpylaczy oferowanych przez firmę TeeJet. Wystąpienie wzbogaciła prezentacja praktyczna pracy rozpylaczy na specjalnym mobilnym stanowisku dydaktycznym. Druga część wystąpienia dotyczyła systemów nawigacji dla rolnictwa TeeJet - Matrix 430 oraz Matrix Pro 840GS.

Galeria

3STY2018

Zmiany w branży biogazowej

W ramach II Kongresu Biogazu prof. Jacek Dach przedstawił krótkie podsumowanie oraz prognozę na rok 2018 dotyczącą zmian w branży biogazowej w Polsce.

Wideo

20GRU2017

Nagrody dla naszych studentów

Na dzisiejszym posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się wręczenie studentom nagród i wyróżnień za rok akademicki 2016/2017. Nagrodzono dwóch naszych absolwentów, studentów II stopnia kierunku Ekoenergetyka. Nagrodę otrzymał Pan inż. Michał Brzoski a list gratulacyjny Pan inż. Dawid Chełkowski.

12GRU2017

Wizyta delegacji z Zhejiang Academy of Agricultural Sciences

Plan wizyty obejmował: prezentację badań naukowych prowadzonych w Instytucie, zwiedzanie hali maszyn oraz pracowni ekotechnologii.

Galeria

18PAŹ2017

Wizyta uczniów z Technikum w Zespóle Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej (2 grupa)

Plan wizyty obejmował: prezentację Instytutu Inżynierii Biosystemów oraz Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii UP w Poznaniu. Krótkie wykłady na tematy - Czym zajmuje się inżynieria biosystemów?, Produkcja energii z odpadów, Internet Przyszłości, Internet Rzeczy, Rozszerzona Rzeczywistość i Wirtualna Rzeczywistość w rozwiązaniach dla rolnictwa). Prezentację i zwiedzanie naszych laboratoriów.

Galeria

12PAŹ2017

Dzień Ady Lovelace

Obchody Światowego Dnia Ady Lovelace w Instytucie Inżynierii Biosystemów pod hasłem przewodnim: Kobiety w nauce, technologii, inżynierii i matematyce (Women in Science, Technology, Engineering and Mathematics / STEM).

SzczegółyPodsumowanieGaleria

11PAŹ2017

Wizyta uczniów z Technikum w Zespóle Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej

Plan wizyty obejmował: prezentację Instytutu Inżynierii Biosystemów oraz Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii UP w Poznaniu. Krótkie wykłady na tematy - Czym zajmuje się inżynieria biosystemów?, Produkcja energii z odpadów, Internet Przyszłości, Internet Rzeczy, Rozszerzona Rzeczywistość i Wirtualna Rzeczywistość w rozwiązaniach dla rolnictwa). Prezentację i zwiedzanie naszych laboratoriów.

Galeria

29WRZ2017

Noc Naukowców 2017

Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy.

28WRZ2017

Uroczyste otwarcie Hali Maszyn

W nowej hali maszyn zaplanowano przestrzeń wystawową, laboratoria oraz stanowiska dydaktyczne, na krótych studenci będą poznawać zasadę działania nowoczesnego sprzętu rolniczego oraz prowadzić doświadczenia.

Wideo

22WRZ2017

AgroSHOW 2017

Największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie. Jak co roku pracownicy Instytutu udzielają organizacyjnego i merytorycznego wsparcia podczas wielu wydarzeń odbywających się w trakcie wystawy.

Wideo

01CZE2017

TRiLiada 2017

Cykliczne wydarzenie organizowane przez Koło Inżynierii Rolniczej. Celem TRiLiady jest poszerzenie zdobywanej przez studentów wiedzy z zakresu inżynierii rolniczej, a także integracja społeczności studenckiej.

Wideo

24MAJ2017

Wykład otwarty Toyota

Dzięki uprzejmości firmy Toyota studenci mogli zapoznać się z najnowszym modelami ich samochodów.

22MAR2017

Wykład otwarty Horsch

Wielkim zainteresowaniem (ok. 160 osób) cieszył się wykład Firmy HORSCH, która gościła w Instytucie Inżynierii Biosystemów.

Podsumowanie

22LUT2017

VI Konferencja Naukowa "Aktualne problemy inżynierii biosystemów"

Konferencja Naukowa organizowana przez Instytut Inżynierii Biosystemów.

Galeria

30WRZ2016

Noc Naukowców 2016

Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy.

23WRZ2016

Agroshow 2016

Największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie. Jak co roku pracownicy Instytutu udzielają organizacyjnego i merytorycznego wsparcia podczas wielu wydarzeń odbywających się w trakcie wystawy.

PodsumowanieWideo

09CZE2016

Wykład otwarty Horsch

Tematyka wykładu: Uprawa i siew pasowy – szanse i wyzwania, Horschowska technologia oprysku.

Szczegóły

01CZE2016

TRiLiada 2016

Cykliczne wydarzenie organizowane przez Koło Inżynierii Rolniczej. Celem TRiLiady jest poszerzenie zdobywanej przez studentów wiedzy z zakresu inżynierii rolniczej, a także integracja społeczności studenckiej.

Szczegóły

24MAJ2016

Seminarium Systemu PSOR dla studentów

Spotkanie pod hasłem "Bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin"

Szczegóły

18MAJ2016

V Konferencja Naukowa "Aktualne problemy inżynierii biosystemów"

Konferencja Naukowa organizowana przez Instytut Inżynierii Biosystemów.

12MAJ2016

Wizyta uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Koźmina Wielkopolskiego

Dnia 12 maja 2016 r. Instytut Inżynierii Biosystemów i Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wielkopolskim.

Podsumowanie

19KWI2016

XIX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Czterodniowe akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic.

PodsumowanieWideo

22MAR2016

Wykład Otwarty Mitsubishi

Dnia 22 marca 2016 r. w Instytucie Inżynierii Biosystemów odbył się pokaz najnowszej hybrydy firmy Mitsubishi. Studenci w ramach wykładu otwartego zostali zapoznani ze specyfiką nowego modelu – Outlander PHEV.

Szczegóły

17MAR2016

Targi Praktyki i Stażu

17 marca w Instytucie Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się kolejna edycja Targów Praktyki i Stażu (TPiS). Organizatorami tej odbywającej się co dwa lata imprezy są Studenckie Koła Naukowe Inżynierii Rolniczej oraz Ekoenergetyki. Celem Targów jest ułatwienie nawiązania kontaktów pomiędzy firmami a studentami poszukującymi możliwości startu zawodowego.

PodsumowanieWideo

10MAR2016

Wykład Otwarty Pani Barbary Dudkowski

Wykład otwarty pt. „Na początku było słowo, czyli o sztuce komunikacji” Umiejętność rozmowy to jedna z kluczowych kompetencji, jaka jest nam dzisiaj niezbędna, jeśli chcemy odnieść sukces na rynku zawodowym. Jak zatem słuchać i rozmawiać, by stworzyć idealne warunki do sytuacji win-win?

Szczegóły

21STY2016

Polagra Premiery 2016

Targi POLAGRA-PREMIERY to jedno z największych wydarzeń w branży rolniczej. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wraz z Wydziałem Rolnictwa i Bioinżynierii oraz Instystutem Inżynierii Biosystemów przedstawiają w ramach targów swoją ofertę dydaktyczno-naukową.

Wideo

15GRU2015

Warsztaty Akademii Albatros z zakresu systemów satelitarnych dla rolnictwa

Program ALBATROS ma na celu zwiększenie świadomości technicznej uczniów oraz wzbogacenie planu zajęć i oferty edukacyjnej szkół, realizowanej zgodnie z systemem kształcenia zawodowego. Poprzez wzbogacanie wiedzy młodzieży chcemy promować rozwój polskiej wsi, rolnictwa i przemysłu okołorolnego. Zajęcia przeprowadzone w ramach Programu odbywają się z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych: pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych. Plan nauczania został zbudowany tak, aby poruszyć wszystkie kluczowe przedmioty zawodowe dla szkół rolniczych tj. techniki w rolnictwie, produkcji roślinnej, tematyki bezpieczeństwa oraz rolnictwa ekologicznego. Oprócz klasycznych zajęć lekcyjnych umożliwiamy młodzieży zobaczenie nowoczesnych fabryk i poznanie innowacyjnego sprzętu rolniczego.

Wideo

10GRU2015

XXXV Szkoła Inżynierii Biosystemów

Wiodącą tematyką Szkoły jest analiza i modelowanie systemów empirycznych rolnictwa wraz z ich otoczeniem, w celu doskonalenia systemów istniejących, projekto-wania nowych i umożliwienia prowadzenia badań symulacyjnych. Wśród szerokiej tematyki inżynierii systemów ważną rolę odgrywają m.in. metody optymalizacji oraz analiza obrazu w rozwiązywaniu problemów inżynierii rolniczej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi infor-matycznych.

26LIS2015

IT Acadamic Day 2015

Wydarzenie organizowane w Instytucie Inżynierii Biosystemów UP w Poznaniu od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Podczas konferencji można zdobyć aktualną wiedzę dotyczącą nowoczesnych technologii informatycznych. Jako prelegenci wystąpią pracownicy firm takich jak: Microsoft, Rule Financial oraz Tel-ster. Jak co roku dla uczestników przewidziane są gadżety ufundowane przez organizatorów i sponsorów.

Szczegóły

25WRZ2015

Noc Naukowców 2015

Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy.

Galeria

18WRZ2015

Agroshow 2015

Największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie. Jak co roku pracownicy Instytutu udzielają organizacyjnego i merytorycznego wsparcia podczas wielu wydarzeń odbywających się w trakcie wystawy.

Wideo

29CZE2015

Konferencja EFITA 2015

Konferencja ta jest organizowana co dwa lata w ramach działań trzech międzynarodowych stowarzyszeń naukowych zajmujących się rozwojem zastosowań technologii informacyjnych i komunikacyjnych w sektorze rolno-żywnościowym.

Szczegóły

13CZE2015

Adopcja niedźwiedzia Borysa

Instytut Inżynierii Biosystemów podjął się adopcji niedźwiedzia zamieszkującego azyl w Nowym ZOO w Poznaniu. Borys jest 25-letnim niedźwiedziem brunatnym, który przez 10 lat był przetrzymywany w zaspawanym wozie cyrkowym, następnie trafił do schroniska. Pracownicy ZOO dokładają wszelkich starań by podopieczny doszedł do siebie, ale nieukrywają że każda pomoc jest potrzebna i tak jeżeli Państwo macie ochotę zaangażować się w szczytnym celu, zachęcamy do zbiórki orzechów włoskich dla naszego Borysa.

Galeria

28MAJ2015

Wykład Otwarty Pani Barbary Dudkowski

Temat wykładu: „Kształcenie własnej kompetencji interkulturowej, czyli dlaczego wiedza o kulturze potrzebna jest każdemu, kto zamierza poruszać się na międzynarodowym parkiecie?”

Szczegóły

19MAJ2015

Dar dla Instytutu – ciągnik John Deere 6430

Park maszynowy Instytutu Inżynierii Biosystemów powiększył się o ciągnik John Deere 6430, który Pan Mirosław Leszczyński – prezes John Deere Polska przekazał 19 maja br. podczas corocznego święta studentów – TRiLiady.

Podsumowanie

19MAJ2015

TRiLiada 2015

Cykliczne wydarzenie organizowane przez Koło Inżynierii Rolniczej. Celem TRiLiady jest poszerzenie zdobywanej przez studentów wiedzy z zakresu inżynierii rolniczej, a także integracja społeczności studenckiej.

PodsumowanieGaleriaWideo

07MAJ2015

Wykład Otwarty Mitsubishi

W dniu 7 maja w Instytucie Inżynierii Biosystemów odbędzie się Wykład Otwarty oraz prezentacja firmy Mitsubishi i jej nowego modelu auta hybrydowego. Wykład rozpocznie się o godz. 14.45 w sali A-100 Instytutu Inżynierii Biosystemów przy ul. Wojska Polskiego 50 w Poznaniu. Po wykładzie przewidziana jest prezentacja oraz jazdy testowe autem hybrydowym OUTLANDER PHEV.

Galeria

07MAJ2015

Wykład Otwarty CLAAS

Instytut Inżynierii Biosystemów zaprasza na Wykład Otwarty oraz prezentację firmy CLAAS. Termin – 7 maja 2015 roku godz. 9.00 Miejsce wykładu – sala A-100 Instytutu Inżynierii Biosystemów przy ul. Wojska Polskiego 50 w Poznaniu. Tematyka wykładu dotyczyć będzie innowacji w ciągnikach CLAAS. Zapraszamy!

Galeria

14KWI2015

XVIII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Czterodniowe akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic.

Galeria

26LUT2015

IV Konferencja Naukowa "Aktualne problemy inżynierii biosystemów"

Konferencja Naukowa organizowana przez Instytut Inżynierii Biosystemów.

SzczegółyPodsumowanie

14CZE2014

Zjazd absolwentów rocznika 1966-1971

14 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie absolwentów pierwszego rocznika Oddziału Mechanizacji Rolnictwa. Kilkanaście Osób wspominało, po 43 latach od zakończenia studiów, wykładowców, warunki lokalowe, a przede wszystkim, wyjątkową atmosferę, która towarzyszyła im podczas nauki w OMR. Ze strony Instytutu Inżynierii Biosystemów w spotkaniu wzięli udział: prof. dr hab. Tadeusz Sęk, prof. dr hab. Leszek Piechnik, prof. dr hab. Jerzy Weres oraz dyrektor Instytutu Inżynierii Biosystemów – prof. dr hab. Jacek Przybył.

Galeria

27LUT2014

III Konferencja Naukowa "Aktualne problemy inżynierii biosystemów"

Konferencja Naukowa organizowana przez Instytut Inżynierii Biosystemów.

Podsumowanie

24STY2013

II Konferencja Naukowa "Aktualne problemy inżynierii biosystemów"

Konferencja Naukowa organizowana przez Instytut Inżynierii Biosystemów.

Szczegóły

19GRU2011

I Konferencja Naukowa "Aktualne problemy inżynierii biosystemów"

Konferencja Naukowa organizowana przez Instytut Inżynierii Biosystemów.

Szczegóły